Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 6:31 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 14, 2010 9:16 pm   

Εγγραφη: Τετ Σεπ 29, 2010 12:40 am
Δημοσ.: 22
θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα...Και σήμερα τπτ οπως μπορειτε να δειτε και μονοι σας...

http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy50/P ... enDocument

Έχω το εξης σχόλιο που ίσως είναι πρώιμο βεβαια: Τα κεφαλαια του βιβλιου δε σας φανηκαν πολυ θεωρητικά...Προφανώς και δεν περιμένω να σχεδιάσουμε το νεο iphone αλλα με προβληματίζει η μορφή της πρώτης εργασίας...

υ.γ. Το βιβλιο μου φάνηκε εξαιρετικά ευανάγνωστο και κατανοητό...Ακούω τη δική σας άποψη..Οχι σαν κατι πανεπιστημιακες σημειώσεις που θυμάμαι...Απο μια ψαχτικη στο internet είδα οτι και ακριβα και πολυ καλα βιβλια ειναι όσα μας έστειλαν...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 2:46 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
xpet έγραψε:
Εγω όπως ανέφερα ασχολούμαι τώρα με του Καμέα τα κεφάλαια, αφού έχω ολοκληρώσει τα 2 πρώτα του βιβλίου Krumm. Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα: για να κάνω όλες τις δραστηριότητες σωστά χρειάζομαι άπειρο χρόνο. Ερευνα στο Internet, καταγραφή απαντήσεων, μελέτη κλπ. Ξέρω οτι είναι το ιδανικό αλλά ελπίζω να συνεχίσω να έχω το κουράγιο να τα κάνω με αυτό τον τρόπο. Εσεις πως τα βλέπετε;;

Πραγματικά οι δραστηριότητες απαιτούν πάρα πολύ χρόνο, πολύ περισσότερο απ' όσο θεωρώ ότι μπορώ να διαθέσω ανά βδομάδα στην Θεματική Ενότητα. Κάθε κεφάλαιο έχει από 15 έως 20 και πολλές από αυτές απαιτούν πάνω από μία ώρα ενασχόλησης η κάθε μία. Επίσης είναι σε πολύ θεωρητικό επίπεδο (αν και αν).

Το βιβλίο διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα, αλλά οι δραστηριότητες με ρίχνουν ψυχολογικά και μόνο που τις βλέπω :|

Επίσης, σε τόσο θεωρητικά κεφάλαια, είναι ανάγκη να γνωρίζουμε πράγματα όπως "πέντε διεθνή συνέδρια και πέντε επιστημονικά περιοδικά στα οποία δημοσιεύονται τα αποτελέσματα της έρευνας που διεξάγεται στο χώρο του διάχυτου υπολογισμού"; :?:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 4:13 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγω αποφάσισα να κάνω το εξής..να ασχολούμαι με όσες δραστηριότητες μπορώ, αλλά να τις κάνω σωστά. Και όσες δεν προλαβαίνω να τις αφήνω τελείως. Σήμερα για παράδειγμα θα κάνω κάποιες ακόμα απο το Κεφάλαιο 2 και αύριο πριν την συνάντηση που έχουμε στην Αθήνα θα προσπαθήσω να διαβάσω όσο προλάβω απο το Κεφάλαιο 8 που είπε ο καθηγητής οτι ιδανικά θα ήταν καλό να το έχουμε κοιτάξει. Όσο για το βιβλίο συμφωνώ οτι είναι καλογραμμένο και εύκολο στην κατανόηση.

Πάντως απο εργασίες και ασκήσεις δεν είδα ακόμα κάτι στο eclass. Μήπως μου ξεφέυγει τίποτα;;;;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 7:57 pm   

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 10:51 am
Δημοσ.: 75
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ sdy50_1_part2;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 9:33 am   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 27, 2010 1:51 pm
Δημοσ.: 53
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλημέρα!
στο forum του ΕΑΠ έχω ανεβάσει κάποιες απορίες μου.
Μου ζητήθηκε να ανεβούν εκεί ώστε αν μπορεί κάποιος απο εσάς να βοηθήσει.
Δεν έστειλα ειδοποίηση για να μη ενοχλώ με e-mail.
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει
Ευχαριστώ


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 1:33 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Christine έγραψε:
θα ήθελα να σας ρωτήσω τι είναι το Cricket στη σελίδα 23, τι ακριβώς κάνει το Activity Based Computer (σελιδα 45) και τι είναι τα widget και τι σημαίνει(κεφάλαιο 8ο)?

Χριστίνα χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω από αυτά που έχουμε όλοι διαβάσει στο βιβλίο του Krumm θα επιχειρήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου, στο μέτρο που μπορώ, και όποιος θέλει μπορεί να με διορθώσει ή / και συμπληρώσει.

CRICKET
Το Cricket, σε αντίθεση με το BAT, που επίσης επεξηγείται στο βιβλίο, αντί να χρησιμοποιεί ενεργές ετικέτες (tags) η οποίες εξέπεμπαν κάποιο σήμα με το ID τους και η δέκτες που ήταν τοποθετημένοι στο χώρο μπορούσαν να εντοπίσουν τη θέση της ετικέτας και κατ’ επέκταση του φέροντος, χρησιμοποιούσε παθητικές ετικέτες. Αυτές η παθητικές ετικέτες ήταν πρακτικά δέκτες οι οποίοι λάμβαναν δύο σήματα, ένα με υπέρηχο και ένα με ραδιοσυχνότητες, τα οποία εκπέμπονταν ταυτόχρονα από τους πομπούς (beacons) που βρίσκονταν στο χώρο. Η χρονική διαφορά λήψης των δύο σημάτων, λόγω διαφορετικών ταχυτήτων μετάδοσης, μεταφράζονταν σε απόσταση από τον γνωστής θέσης στο χώρο πομπό. Άρα, η ετικέτα αντιλαμβανόταν ότι βρίσκεται κάπου σε έναν κύκλο με κέντρο τον πομπό και ακτίνα την απόστασή της από αυτόν. Συνδυάζοντας 3 τέτοιους κύκλους μπορούσε να αντιληφθεί την ακριβή της θέση (το κοινό σημείο τομής των 3 κύκλων) – trilateration σελ. 291. Κύριο όφελος - η θέση και ταυτότητα της ετικέτας ή του χρήστη ήταν γνωστή στη μόνο στην ετικέτα / χρήστη και ανακοινώσιμη κατ’ επιλογή.

ABS (Activity Based Computing)
Κατ’ αρχήν είναι στην σελίδα 47 και όχι στην 45 και είναι computing και όχι computer – έψαχνα ένα 10λεπτο για να το βρω.
Είναι μία τεχνοτροπία προγραμματισμού, κατάλληλη για περιβάλλοντα όπως ένα νοσοκομείο όπως για παράδειγμα αναφέρει το βιβλίο, η οποία προσανατολίζεται στην κάλυψη μη σταθερών / πάγιων αναγκών των χρηστών, οι οποίο έχουν να αντιμετωπίσουν / φέρουν σε πέρας, συνήθως ταυτόχρονα, πλήθος αλληλοεξαρτώμενων εργασιών (tasks).

WIDGETS
Σε γενικές γραμμές είναι κομμάτια επαναχρησιμοποιήσιμου κώδικα.
Εάν έχεις προγραμματίσει σε κάποια visual γλώσσα, πχ Visual C, Basic etc, θα έχεις σίγουρα χρησιμοποιήσει έτοιμες dropdown lists, combo boxes ακόμη και grids τα οποία είναι κάτι σαν ένα μικρό excel. Όλα αυτά θα μπορούσαμε να τα χαρακτηρίσουμε ως widgets.
Το βιβλίο απ’ όσο θυμάμαι, δεν μπορώ στην παρούσα φάση να διαβάσω όλο το 8ο κεφάλαιο, αναφέρεται κυρίως σε context aware widgets, τα οποία είναι επαναχρησιμοποιήσιμος κώδικας διεπαφών για αισθητήρες. Έτσι ο προγραμματιστής δεν χρειάζεται να ξέρει το πώς ακριβώς δουλεύει ο αισθητήρας αλλά μπορεί να λάβει στην εφαρμογή του την πληροφορία που θέλει μέσω της διεπαφής του widget – καλώντας κάποιο function ή procedure και παίρνοντας μία τιμή, η ορίζοντας ένα callback function για να ειδοποιηθεί η εφαρμογή του ότι συμβεί κάποιο γεγονός. Για παράδειγμα, έστω ότι χρησιμοποιούμε ένα θερμόμετρο. Ο αισθητήρας θα δίνει ως έξοδο ή κάποια τάση ρεύματος ή στην καλύτερη περίπτωση μία τιμή από ένα σύνολο διακριτών διαβαθμίσεων της κλίμακάς του. Αυτό όμως που εμείς χρειαζόμαστε είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος και όχι η τάση ή διακριτή, ακαταλαβίστικη, τιμή. Κάνοντας λοιπόν μία κλήση της μορφής Α = Widget.GetTemprature() παίρνουμε στην μεταβλητή Α την τιμή της θερμοκρασίας πχ 21.8

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά προσπάθησα. Ο λόγος που δεν σου απάντησα στο forum του ΕΑΠ είναι ότι εδώ έχουμε μαζευτεί αρκετά άτομα και νομίζω ότι η προσπάθεια θα διαβαστεί και ενδεχομένως σχολιαστεί και διορθωθεί από περισσότερους. Παράλληλα, και για τους ίδιους λόγους, θα μπορούσες και εσύ να είχες θέσει τα ερωτήματα σου απ’ ευθείας εδώ ή και εδώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 2:19 pm   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 27, 2010 1:51 pm
Δημοσ.: 53
Τοποθεσια: Αθήνα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Αντρέα και συγνώμη για το λάθος της σελίδας :roll: .
όπως προανέφερα αυτές τις απορίες τις ανέβασα εκεί γιατί μου ζητήθηκε όταν τις έστειλα στον καθηγητή-σύμβουλο ώστε αν δεν απαντηθούν να απαντήσει ο ίδιος.
Καλή συνέχεια


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 2:32 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Να είσαι καλά Χριστίνα και καλή συνέχει και σ’ εσένα.

Τα όσα έγραψα αποτελούν απλά προσωπική αντίληψη των όσων έχω διαβάσει και περιμένω να σχολιαστούν και επιβεβαιωθούν ή απορριφτούν από τα υπόλοιπα μέλη.

Με την ευκαιρία να παρακαλέσω, για άλλη μία φορά, τα μέλη να συμπληρώσουν τον τόπο κατοικίας τους στο προφίλ τους, για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε για ποιο τμήμα μιλάμε – Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή Πάτρας. Κυρίως για την ΣΔΥ50 γιατί η ΣΔΥ51 έχει τμήμα μόνο στην Αθήνα. Αλλά και πάλι, καλό είναι να καταλαβαίνουμε από πόσο μακριά έρχεται κάποιος στις ΟΣΣ – πράγμα που μπορεί να μην γίνεται λόγω απόστασης.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 12:45 pm   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 27, 2010 1:51 pm
Δημοσ.: 53
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Ανακοινώθηκε ο πλήρης οδηγός μελέτης...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 30, 2010 7:55 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
xpet έγραψε:
Αντρέα όταν μπαίνεις στο http://class.eap.gr --> Οι δικές μου θεματικές ενότητες -->Βιβλιοθήκη ΕΑΠ -->οδηγίες. Ακολούθησα τις οδηγίες αυτές και εγκατέστησα το λογισμικό OpenVPN Client με τις ειδικές ρυθμίσεις της υπηρεσίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Καλησπέρα σε όλους.
Πριν λίγο καιρό είχα ακολουθήσει τις οδηγίες αυτού του ποστ για να εγκαταστήσω κι εγώ την υπηρεσία VPN, αλλά δεν τα είχα καταφέρει γιατί είμαι σε Ubuntu και δεν ήμουν σίγουρη για το ποιες ήταν οι κατάλληλες ρυθμίσεις γι' αυτά. Έπειτα έστειλα ένα μέιλ στο τμήμα υποστήριξης να ζητήσω οδηγίες και τους παρακάλεσα καλύτερα να τις ανεβάσουν στην αντίστοιχη ενότητα αντί να μου στείλουν προσωπικά μέιλ. Στο μεταξύ, αφού περίμενα λίγο καιρό, προσπάθησα να ξαναμπώ στη συγκεκριμένη ενότητα για να δω αν υπάρχει κάτι νέο, αλλά δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να την ξαναβρώ.
Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι στη δομή του portal και πως μπορώ να ξαναβρώ την αντίστοιχη ενότητα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Βάσω


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009