Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 9:16 am

2011-12 / Πρόθεση δήλωσης Θεματικής Ενότητας ΣΔΥ-61 ή ΣΔΥ-62

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Προτίθεστε να δηλώσετε κάποια από τις ΣΔΥ-61 ή ΣΔΥ-62 για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012;
Ναι την ΣΔΥ-61 – «Συστήματα Κινητού Υπολογισμού». 22%  22%  [ 2 ]
Ναι την ΣΔΥ-62 – «Ενσωματωμένα Συστήματα». 0%  0%  [ 0 ]
Όχι προς το παρόν. 78%  78%  [ 7 ]
Σύνολο ψήφων : 9
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 3:11 pm   
Διαχειριστής

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:23 pm
Δημοσ.: 8
H δημοσκόπηση έχει ως στόχο την διερεύνηση της τάσης των συναδέλφων ως προς την εξειδίκευση στα «Συστήματα Κινητού Υπολογισμού» (ΣΔΥ-61) ή στα «Ενσωματωμένα Συστήματα» (ΣΔΥ-62).

Στο συγκεκριμένο ερώτημα δεν τίθεται θέμα τμήματος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη - για ευνόητους (νομίζω) λόγους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 5:15 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Με το καλό να περάσουμε και τις θεματικές μας, τις προσεχείς μέρες, βέβαια! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 5:43 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ποιοι είναι οι τολμηροί που θα πάρουν και φέτος δύο θεματικές;

Εγώ ομολογώ ότι θα ήθελα τον επόμενο μου χρόνο λίγο πιο χαλαρό και λέω να πάρω μόνο την ΣΔΥ-60. Θα ήθελα όμως να μάθω πως το σκέφτονται όσοι θα πάρουν και μία εκ των άλλων δύο. :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 7:04 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Εγώ δεν θα πάρω καμία από τις δύο, γιατί πρέπει να πάρω την ΣΔΥ50. Ακόμα και αν παραμέριζα κάποιες άλλες υποχρεώσεις για να ανταπεξέλθω σε δυο θεματικές, αυτό είναι αδύνατο με την τρέχουσα οικονομική συγκυρία.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 31, 2011 5:58 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
Ποιοι είναι οι τολμηροί που θα πάρουν και φέτος δύο θεματικές;

Εγώ ομολογώ ότι θα ήθελα τον επόμενο μου χρόνο λίγο πιο χαλαρό και λέω να πάρω μόνο την ΣΔΥ-60. Θα ήθελα όμως να μάθω πως το σκέφτονται όσοι θα πάρουν και μία εκ των άλλων δύο. :)

Μέχρι στιγμής βλέπω μόνο δύο. Οπότε υποθέτω ότι είναι ο Γιώργος (20th Century Boy) κι’ εγώ – με την προϋπόθεση πάντα ότι όλα θα πάνε καλά.

Από την άλλη, υπάρχει ένα θέμα με την δουλειά όπου τα πράγματα μάλλον θα είναι δύσκολα για μένα την επόμενη χρονιά, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά προκειμένου μετά να έχω μόνο μία διπλωματική και να ξεμπλέξω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 19, 2011 3:45 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ανδρέα αν πχ δεν υπάρχουν άλλοι ενδιαφερόμενοι και δηλώσετε μόνο εσείς οι δύο, η θεματική θα λειτουργήσει κανονικά ή υπάρχει πιθανότητα να είστε αναγκασμένοι να περιμένετε; Υπάρχει εμπειρία από προηγούμενες περιπτώσεις σε άλλα προγράμματα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 19, 2011 3:50 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία, πιστεύω ότι ακόμη και ένας φοιτητής να την δηλώσει, το ΕΑΠ είναι υποχρεωμένο να υλοποιήσει την ΘΕ. Το τραγελαφικό όμως της υπόθεσης, απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, είναι ότι ακόμη και αν ο ένας ή οι δύο φοιτητές που θα επιλέξουν την ΘΕ είναι από την Θεσσαλονίκη, το τμήμα θα πρέπει να γίνει στην Αθήνα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 28, 2011 10:31 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Να ρωτήσω αυτούς που προτίθενται να πάρουν την ΣΔΥ61 με τι σκεπτικό την διαλέγουν; Τι περιμένουν ότι θα έχει, με τι θα πραγματεύεται;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 30, 2011 11:07 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σκεπτικό. Απλά και μόνο από τους τίτλους των ΣΔΥ61 & ΣΔΥ 62, και την επιγραμματική περιγραφή των θεμάτων που πραγματεύεται, όπως αυτά αναφέρονται στο site του ΕΑΠ, κάνω την σκέψη του τι θα μ’ ενδιέφερε περισσότερο. Συστήματα Κινητού Υπολογισμού ή Ενσωματωμένα Συστήματα; Και επιλέγω Συστήματα Κινητού Υπολογισμού. Το άλλο μου κάνει λίγο σε έξυπνα πλυντήρια, φούρνους κ.λπ.

Πιστεύω ότι και ο Γιώργος την ίδια σκέψη θα έκανε – δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάτι περισσότερο και δεν νομίζω ότι θα υπάρξει.

Αν και ακόμη δεν έχω πάρει την τελική απόφαση για δύο ΘΕ, περιηγούμενος στις σελίδες των προπτυχιακών διάβασα κάπου ότι απαραίτητη προϋπόθεση για την δημιουργία μίας ΘΕ είναι η συμμετοχή 10 τουλάχιστον φοιτητών. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα ισχύσει και στο δικό μας πρόγραμμα σπουδών, δεδομένου ότι τρέχει για πρώτη φορά και δεν είναι εύκολο να μαζευτούν 10 άτομα, αλλά πάντα υπάρχει η περίπτωση να μην γίνει καν κάποια από τις ΣΔΥ60 ή/και ΣΔΥ61. Αν τελικά ισχύσει κάτι τέτοιο, νομίζω ότι ούτε του χρόνου θα γίνει τμήμα για κάποια από αυτές, εφόσον δεν θα είμαστε και πάλι τόσοι ώστε να δημιουργηθούν τμήματα εφόσον λογικά οι όσοι ενδιαφερόμενοι θα χωριστούν σε δύο κατευθύνσεις.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 30, 2011 2:59 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
andreas έγραψε:
... αλλά πάντα υπάρχει η περίπτωση να μην γίνει καν κάποια από τις ΣΔΥ60 ή/και ΣΔΥ61.


Δίχως να 'χω την πείρα που'χεις με το ΕΑΠ, Ανδρέα, δεν νομίζω πως υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο για το μεταπτυχιακό μας, ενώ σίγουρα δεν το θέλω, αλλά και σε περίπτωση που θελήσουν να το εφαρμόσουν, θα πιέσουμε για το αντίθετο! Διαβάζοντας τον κανονισμό των σπουδών, λοιπόν, και συγκεκριμένα την σελίδα 3, όπου αναφέρεται στα τμήματα των ΟΣΣ, αναγράφει πως ο αριθμός των 10 φοιτητών, ως ελάχιστος, είναι ο απαραίτητος για την δημιουργία τμημάτων (όχι ΘΕ) σε Πάτρα και Θεσ/νίκη. Αν δεν συμπληρωθεί αυτός ο αριθμός, δηλαδή, απλά γίνονται οι ΟΣΣ στην Αθήνα, για την οποία δεν προσδιορίζει ελάχιστο αριθμό φοιτητών. Επίσης, στο site του μεταπτυχιακού μας (http://www.eap.gr/sdy.php) πουθενά δεν αναφέρει κάποια περίπτωση μή σχηματισμού ΘΕ. Απεναντίας, εξηγεί όλες τις πιθανές περιπτώσεις επιλογών από τους φοιτητές.

Θοδωρή, νομίζω πως έχεις διατυπώσει τους ίδιους, περίπου, προβληματισμούς και στο thread με τις επανεγγραφές, οπότε θα απαντήσω μερικώς και γι' αυτούς στο παρόν. Ίσως, βέβαια, να χαρακτηριστεί αφελές ή απλοϊκό το σκεπτικό μου, αλλά έτσι έχω βασίσει την απόφασή μου για τις δύο θεματικές, και συγκεκριμένα για την ΣΔΥ61 ως επιλογή κατεύθυνσης, εδώ και πολύ καιρό. Βασικό κριτήριο, που λες και το'χουμε όλοι καταλάβει μετά από ένα χρόνο φοίτησης, αλλά και στις παρούσες οικονομικές συνθήκες, είναι ο χρόνος + το χρήμα. Άν έχεις χρόνο, ο οποίος είναι σχετικός για τον καθένα, κι έχοντας ζήσει μία ακαδημαϊκή χρονιά με δύο θεματικές, τότε μπορείς να "προβλέψεις" αν μπορείς να επαναλάβεις ή όχι κάτι αντίστοιχο και του χρόνου. Ο χρόνος, βέβαια, μετράει κι αντίστροφα, που λένε! :D Για παράδειγμα, για μένα είναι μονόδρομος να πάρω τις δύο θεματικές, καθώς θέλω να "ξεμπερδεύω" το συντομότερο δυνατόν. Το χρήμα, από την άλλη, είναι κι αυτό ένα πολύ σημαντικό κριτήριο, το οποίο ο καθένας το διαχειρίζεται με τον τρόπο του, βέβαια. Άλλοι δεν μπορούν με την υφιστάμενη κι αβέβαιη κατάσταση να διαθέσουν το επιπλέον ποσό που χρειάζεται για την δεύτερη θεματική, άλλοι, όμως, το παίρνουν απλά απόφαση και το διαθέτουν.

ΣΔΥ61 ή ΣΔΥ62, λοιπόν: that is the question...or is it? Όπως κι ο Ανδρέας, έτσι κι εγώ, διάβασα τις περιγραφές των δύο θεματικών ενοτήτων κάτω από την επικεφαλίδα "Διάρθρωση" στην ιστοσελίδα του τμήματος. Δεν περιορίστηκα σε αυτές μόνο, βέβαια, αλλά επέστρεψα και στις ΣΔΥ50 και ΣΔΥ51 για να αποτιμήσω το πόσο αντιστοιχούσε η περιγραφή με την ύλη και τα θέματα που καταπιαστήκαμε τη χρονιά που μας πέρασε. Διαισθητικά, δηλαδή, διαχωρίζω τις δύο κατευθύνσεις στην μία που θα επικεντρώσει στο software κινητών συσκευών, ενώ η άλλη στο hardware των ενσωματωμένων συστημάτων. Από αυτές τις δύο κατευθύνσεις τί είναι αυτό που σε/με/μας αρέσει περισσότερο να ασχοληθείς; Ποιο είναι, επίσης, περισσότερο εφικτό για σπουδή από απόσταση; (αν και σ' αυτό, θυμάμαι μία συζήτηση που έκανε ο Ανδρέας σε κάποια ΟΣΣ αναφορικά με κινητά εργαστήρια and whatnot) Έχω έναν φίλο, εν τω μεταξύ, που αποφοίτησε από το τμήμα ΗΜΜΥ Χανίων και τώρα κάνει μεταπτυχιακό πάνω στα embedded στο Delft της Ολλανδίας. Το background του ήταν εντελώς διαφορετικό από το δικό μου, ενώ δεν έχω κάποιο παράδειγμα δικού μου συναδέλφου που να ασχολήθηκε αποκλειστικά με το hardware. Ποιό είναι το δικό μας background, με τί έχουμε ασχοληθεί μέχρι στιγμής και με τί θέλουμε να απασχοληθούμε στο μέλλον; Αυτές είναι κάποιες βασικές ερωτήσεις που θα πρέπει ν' απαντήσει κανείς πριν επιλέξει μεταξύ ΣΔΥ61-62. Αν έχεις ασχοληθεί δηλαδή λίγο, ή πολύ, με το software στην δουλειά σου και θέλεις να το συνεχίσεις και να το αναπτύξεις σαν ικανότητα, τότε η ΣΔΥ61 είναι η "λογική" επιλογή για μένα. Εξάλλου, από τις λίγες αναφορές που έκανε κι ο κ. Κομνηνός στην συγκεκριμένη ΘΕ, κατάλαβα πως και το δικό του αντικείμενο είναι σχετικό με αυτήν, το Mobile Computing, δηλαδή, το οποίο μου φάνηκε, προσωπικά, ως πολύ ενδιαφέρον κι επαιξε κι αυτό το ρόλο του για να κάνω την επιλογή μου.

Τώρα, όσον αφορά το αναπάντητο, από τον κ. Καμέα, e-mail σου, θα πρέπει να σκεφτούμε ως κάποιο ελαφρυντικό την πρώτη χρονιά που τρέχει το πρόγραμμα. Αλλά κι από την άλλη, το να μην ξέρουν οι ΣΕΠ την διάρθρωση, την ύλη και την κατεύθυνση που θα έπαιρνε την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά το πρόγραμμα, άσχετα από το αν θα παρέμεναν σε αυτό ή όχι, νομίζω πως αποτελεί σοβαρή παράλλειψη από το ΕΑΠ. Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες πως θα πρέπει αιτηθούμε περισσότερη ενημέρωση για κάτι που μας αφορά άμεσα κι έχει, μάλιστα, οικονομικό, αλλά και προσωπικό αντίκτυπο στις ζωές μας, αλλά εφόσον, στην παρούσα φάση, δεν βλέπουμε προκοπή, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αποφασίσουμε διαισθητικά για του χρόνου. Εγώ ανέλυσα παραπάνω το σκεπτικό μου, ενώ κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες θα είναι οι απόψεις και των υπολοίπων πάνω σε αυτά που έγραψα, αλλά και γενικότερα, καθώς πλησιάζουν κι οι μέρες που θα πρέπει να κάνουμε την κατάθεση των διδάκτρων.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009