Ημερομηνία Τρί Απρ 16, 2024 9:16 am

Πληροφορίες για το ΣΔΥ - Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 07, 2010 6:21 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:44 pm
Δημοσ.: 5
Καλησπέρα σας, με λένε Γιώργο και είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής. Θέλω να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό και τυχαία βρήκα αυτό το μεταπτυχιακό Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού – Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού. Απ'όσο έψαξα για να δω τι ακριβώς είναι μου φαίνεται αρκετά ενδιαφερον και δίνει μια νέα διάσταση στην Πληροφορική. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για το πρόγραμμα αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι επειδή είμαι απο ΤΕΙ μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του προγράμματος. Δεν έχω υποχρεώσεις ούτε οικογένεια αλλά ούτε και δουλειά και με το στρατιωτικό έχω ξεμπερδέψει. Γενικά ψάχνομαι αυτό τον καιρό γιατί θέλω να κάνω κάτι παραπάνω και αυτό το θέμα με ενδιαφέρει περισσότερο απο άλλα μεταπτυχιακά που έχω δει στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό δεν μπορώ να πάω γιατί είναι πολλά τα λεφτά, ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε distance learning. Θα ήθελα τη συμβουλή σας, πως σας φαίνεται εσάς σαν πρόγραμμα; γιατί το επιλέξατε; μπορείτε να ανταποκριθείτε στις απαιτήσεις του; τι προηγούμενη εκπαίδευση έχετε; μπορείτε να τα καταφέρετε έχοντας άλλες υποχρεώσεις; σε περίπτωση που αποτύχει κάποιος σε κάποιες ενότητες πάνω απο μια φορά, θα συνεχίσει να παρακολουθεί το πρόγραμμα ή κόβετε αυτομάτως; τι γίνεται με τα χρήματα και τις σημειώσεις; Γενικά είμαι αγχωμένος αυτό το διάστημα επειδή ψάχνω να βρω τι θέλω να κάνω αλλά και αν μπορώ να το κάνω στην Ελλάδα. Κάθε συμβουλή θα είναι πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 08, 2010 1:02 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε Γιώργο γεια σου.

Πολλά αλλά εύλογα τα ερωτήματα και οι απορίες σου. Θα προσπαθήσω, όσο μπορώ να σου απαντήσω.

Το ότι είσαι από ΤΕΙ δεν νομίζω ότι θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Το θέμα είναι να έχεις όρεξη και κυρίως να μπορείς να διαθέσεις πολύ χρόνο. Το ΕΑΠ δεν έχει καμία σχέση ούτε με τα ΤΕΙ ούτε με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια. Πρακτικά είσαι μόνος σου και διαβάζεις. Δεν υπάρχουν διδασκαλίες και δεν είναι εύκολο να επιλύσεις προβλήματα και απορίες με τα e-mail που ανταλλάσεις με τον καθηγητή σύμβουλο. Το γεγονός ότι είσαι ελεύθερος και χωρίς υποχρεώσεις είναι πολύ θετικό εάν είσαι διατεθειμένος να αναλώσεις μερικές ώρες σε καθημερινή βάση για διάβασμα.

Ένα ακόμη πράγμα που θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη σου, εφόσον μιλάμε για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, είναι το γεγονός ότι όλα τα συγγράμματα και άρθρα που θα χρειαστεί να μελετήσεις είναι στα Αγγλικά. Αυτό σημαίνει ότι εκτός του ότι θα σου ζητηθεί να αποδείξεις την καλή γνώση αγγλικών (με κάποιο πτυχίο) θα πρέπει πραγματικά να είσαι σε θέση να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της γλώσσας.

Όσον αφορά το αν μας αρέσει το πρόγραμμα, μη νομίζεις ότι ξέρουμε πολύ περισσότερα από εσένα.. Το πρόγραμμα τρέχει για πρώτη φορά φέτος και εμείς το παρακολουθούμε μόλις 2 μήνες. Άρα δεν υπάρχει ακόμη σαφής εικόνα. Σε όλους μας φαίνεται ενδιαφέρον αλλά είναι νωρίς ακόμη για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Από κάποιες συζητήσεις που είχαμε κατά την πρώτη συνάντηση, νομίζω ότι κανείς δεν είχε δεύτερη επιλογή – σε distant course πάντα. Είναι το μοναδικό μεταπτυχιακό του ΕΑΠ για πληροφορικούς και το ΕΑΠ είναι το μόνο πανεπιστήμιο με εξ αποστάσεως εκπαίδευση στην Ελλάδα. Άρα ;

Όσον αφορά την αποτυχία σε κάποια θεματική ενότητα δεν διαγράφεσαι, απ’ όσο γνωρίζω. Απλά θα πρέπει να ξαναπληρώσεις τα 800€ ή τα πόσα θα είναι εκείνη τη χρονιά.

Ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 08, 2010 6:52 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:44 pm
Δημοσ.: 5
Σε ευχαριστώ Αντρέα για τη βοήθειά σου. Το πρόγραμμα όπως είπα το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και ελπίζω να είμαι απο τους τυχερούς που θα το παρακολουθήσουν. Δεν ήξερα ότι οι σημειώσεις των μαθημάτων είναι στα αγγλικά αλλά δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα. Είναι ένας στόχος και σκοπεύω να αφιερώσω όσο χρόνο μπορώ. Επειδή είναι η πρώτη φορά που τρέχει το πρόγραμμα σίγουρα δεν θα έχετε βοήθεια απο κάπου αλλού. Θεωρείς ότι είναι αρκετή η βοήθεια που παίρνετε απο τους καθηγητές και τις σημειώσεις; Μετά την επιτυχή ολοκλήρωσή(που σου εύχομαι) του τι σκέφτεσαι να κάνεις; Στην Ελλάδα μπορεί να αξιοποιηθεί ένας τέτοιος τίτλος; Μπορεί να έχει κάπου εφαρμογή;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 08, 2010 8:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Γιώργο, πρώτα απ’ όλα σ’ ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Η βοήθεια που παίρνει κανείς από τους καθηγητές συμβούλους και τα παρεχόμενα βιβλία από το ΕΑΠ δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετά (κατά την γνώμη μου πάντοτε). Απαιτείται ψάξιμο, κυρίως στο διαδίκτυο, πολλές ώρες μελέτης και κυρίως όρεξη.

Από τα λεγόμενά σου διακρίνω ότι:
  • Δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά,
  • Σου αρέσει το συγκεκριμένο αντικείμενο, και
  • Έχεις και είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις άφθονο χρόνο

Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις και οικονομικά, νομίζω ότι διαθέτεις όλα τα βασικά προαπαιτούμενα. Σου εύχομαι λοιπόν να κληρωθείς και είμαι σίγουρος για την επιτυχία – έτσι που μου τα περιγράφεις.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δηλαδή το μετά, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος νεότερος. Εγώ είμαι από τους «παππούδες» της εκπαίδευσης. Είμαι πλοίαρχος του ΕΝ και εργάζομαι ως βοηθός προϊσταμένου στο ναυτιλιακό τμήμα κάποιας βιομηχανίας. Έχω κάνει και το προπτυχιακό της πληροφορικής του ΕΑΠ και συνεχίζω απλά γιατί μ’ αρέσει η πληροφορική. Δεν έχω κάποιες επαγγελματικές ή άλλες βλέψεις που να βασίζονται σ’ αυτό. Αν και ποτέ δεν ξέρεις !!!


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 2:24 am   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:44 pm
Δημοσ.: 5
Μπράβο σου, έχεις μια πολυ καλή δουλειά αλλά παρόλαυτα σου αρέσει να διαβάζεις και να ψάχνεις. Λίγοι στη θέση σου πιστέυω θα έκαναν κάτι τέτοιο. Καλή συνέχεια να έχεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 9:57 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Γιώργο, νομίζω πως ο Ανδρέας κάλυψε ένα σεβαστό μέρος των αποριών σου, ενώ εγώ θα συμπληρώσω πως μέχρι να αποδεχθείς τη φοίτηση στο ΕΑΠ και να πληρώσεις τα δίδακτρα (σε περίπτωση που επιλεχθείς) θα έχουμε καιρό να ανακαλύψουμε παρέα το μεταπτυχιακό αυτό πρόγραμμα ακόμα περισσότερο. Όσον αφορά, από την άλλη, την εφαρμογή του τίτλου στην Ελλάδα θα συμπληρώσω για άλλη φορά τον Ανδρέα ως εξής: οι περισσότεροι που παρακολουθούν το μεταπτυχιακό εργάζονται ήδη, οπότε ενδεχομένως να μην ψάχνουν, όπως ο Ανδρέας αναφέρει χαρακτηριστικά, κάτι σχετικό με το τίτλο. Εγώ, βέβαια, δεν εργάζομαι, οπότε είναι πιθανόν να χρησιμοποιήσω τον τίτλο, αν δεν έχω βρει κάτι καλό στο μέλλον, ψάχνοντας κάποια σχετική θέση βάση των δεξιοτήτων που ευελπιστώ να αποκτήσω κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Κι αυτό δηλαδή θα είναι απόρροια του πως θα εξελιχθεί η φετινή ακαδημαϊκή χρονιά στην πορεία.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 6:00 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 21, 2010 5:48 pm
Δημοσ.: 3
Τοποθεσια: LARISSA
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΛΙΚΟΥ & ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.
ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ,ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΤΕ,ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.ΚΛΗΡΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΡΩ Η ΟΧΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ FORUMS ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ.
ΟΣΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΙΣ Θ.Ε. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΙΑΣ ΕΝΑΝΤΙ ΔΥΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΗ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 6:48 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κορίνα γεια σου. Εσύ προβληματίζεσαι αλλά εγώ θα σπεύσω να σε συγχαρώ για την κλήρωσή σου.

Όπως ίσως να έχεις διαβάσει κάπου το πρόγραμμα σπουδών Τεχνολογία Υλικού & Λογισμικού έχει πλήρη τίτλο «Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού: Σχεδίαση και Ανάπτυξη Διάχυτων Συστημάτων Υπολογισμού». Στην πράξη έχει επικρατήσει η συντομία σε ΣΔΥ (Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού). Μερικά λοιπόν πρώτα σχόλια θα βρεις στο Πληροφορίες για το ΣΔΥ όπου κάποιος μελλοντικός (ίσως) συνάδελφός σου σε πρόλαβε και έθεσε σχετικό ερώτημα. Πιστεύω να υπάρξουν περισσότερες απαντήσεις και από άλλους συναδέλφους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 7:17 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 21, 2010 5:48 pm
Δημοσ.: 3
Τοποθεσια: LARISSA
Αντρέα καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ.Θα ήθελα να σε ρωτήσω εσύ είσαι ικανοποιημένος με την πορεία του μεταπτυχιακού σου εως τώρα?Πόσες ώρες αφιερώνεις για αυτό,τον βαθμό δυσκολίας,επέλεξες 2 Θ.Ε? Ξέρω πως οι ερωτήσεις μου είναι υποκειμενικές αλλά πιστεύω θα βοηθήσουν οι απαντήσεις σου.Επίσης τι αρνητικό βλέπεις σε αυτό το μεταπτυχιακό.Αξίζει τον κοπό?
Συγνώμη εαν σας κούρασα απλά βρίσκομαι σε δίλλημα.
Ευχαριστώ και πάλι


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 10:53 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κορίνα εγώ είμαι αρκετά τελειομανής και βάζω τον πήχη τέρμα επάνω και προσπαθώ για το καλύτερο. Δεν συμβιβάζομαι δηλαδή, εξ αρχής, απλά με ένα πέρασα την θεματική ενότητα, αν και το έχω κάνει (αναγκαστικά) κάποια στιγμή και αυτό. Σ’ αυτή τη βάση δεν θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος από την προσωπική μου πορεία στο όσο διάστημα τρέχει το μεταπτυχιακό. Υπάρχουν κάποια βιβλία (όλα στα αγγλικά όπως έχει γραφεί και αλλού) αλλά οι εργασίες που καλούμαστε να εκπονήσουμε βασίζονται, κατά κύριο λόγο, σε άρθρα και άλλες πηγές, οι οποίες συχνά δεν ορίζονται από τις εκφωνήσεις, και πρέπει κανείς να τα αναζητήσει μόνος του στο Internet. Από την άλλη μεριά, σύμφωνα με τα όσα μας έχουν πει ή έχουμε διαβάσει, στις τελικές εξετάσεις θα κλιθούμε να γράψουμε με βάση τα βιβλία που μας έχουν χορηγηθεί – αυτός εξάλλου είναι και ο ρόλος τους. Άρα τα πράγματα είναι «ζόρικα».

Ναι έχω επιλέξει δύο θεματικές με το σκεπτικό ότι στο παρελθόν, στο προπτυχιακό μου που επίσης έκανα στο ΕΑΠ, δύο χρονιές είχα επιλέξει 3 θεματικές και τα είχα καταφέρει. Εκεί όμως τα πράγματα ήταν σαφή. Υπήρχε συγκεκριμένο text και ήταν μόνο θέμα εξεύρεσης χρόνου και όρεξης για διάβασμα. Εδώ τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά. Εν ολίγοις οι δύο θεματικές είναι δύσκολη υπόθεση. Το θέμα του χρόνου δεν έχει άνω όριο. Όσο χρόνο και να αφιερώσεις δεν αρκεί. Αφιερώνεις λοιπόν όσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις και αναλόγως αμείβεσαι γι’ αυτό. Αν λοιπόν έχεις υποχρεώσεις όπως παιδιά, οικογένεια κ.λπ. ή θέλεις να έχει κάποια προσωπική ζωή, κατά την προσωπική μου άποψη, δεν θα πρέπει να τολμήσεις τις 2 θεματικές.

Το αν αξίζει τον κόπο είναι πολύ υποκειμενικό. Εξαρτάται εσύ τι θέλεις να αποκομίσεις από αυτό. Οι περισσότεροι το επιλέξαμε γιατί ήταν το μοναδικό μεταπτυχιακό για πληροφορικούς στο ΕΑΠ, ενώ σε οποιοδήποτε συμβατικό πανεπιστήμιο θα υπήρχαν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κ.λπ. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν είναι ενδιαφέρον και σύγχρονο θέμα. Πολλοί το θέλουν απλά ως ένα επιπλέον χαρτί στο βιογραφικό τους. Εγώ προσωπικά, όπως και το προπτυχιακό, το έκανα επειδή είμαι «άρρωστος» με την πληροφορική εδώ και πολλά χρόνια και χωρίς να υπάρχουν ελπίδες να μου χρειαστεί κάπου.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009