Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 1:18 pm

Επιτέλους !!! Μεταπτυχιακό του ΕΑΠ για Πληροφορικάριους

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 15 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 10, 2009 5:10 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Πριν λίγες μέρες, ενώ ήμουν στο γραφείο κάποιου καθηγητή της Πολυτεχνικής Σχολής του Δημοκριτείου, στην Ξάνθη, βολιδοσκοπώντας την πιθανή συμμετοχή μου σε κάποιο Διδακτορικό ή έστω Μεταπτυχιακό, μεσολάβησε κάποια επικοινωνία με τον κ. Σκόδρα (του ΕΑΠ) από τον οποίο και άκουσα τα νέα.

Επιτελούς !!! Το πρώτο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα του ΕΑΠ για απόφοιτους πληροφορικής και συναφών σχολών εγκρίθηκε και πρόκειται να προσφερθεί για πρώτη φορά από το ακαδημαϊκό έτος 2010-11.

Το πρόγραμμα τιτλοφορείται «Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού: Σχεδίαση και Ανάπτυξη Διάχυτων Συστημάτων Υπολογισμού» (Engineering of pervasive computing systems), ενώ περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε στην σχετική σελίδα του ΕΑΠ στο http://www2.eap.gr/schoolNews.jsp?categ ... rentId=133


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 17, 2009 12:04 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σύμφωνα με τα στοιχεία που πρόσφατα ανακοίνωσε το ΕΑΠ έχουν γίνει 446 αιτήσεις για τις συνολικά 60 θέσεις που πρόκειται να προσφερθούν για το μεταπτυχιακό με τίτλο «Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού».
Άρα θα εισαχθούν 1 στους 7,4.

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό με τίτλο «Μεταπτυχιακή Εξειδ. στα Πληροφοριακά Συστήματα» έχουν γίνει 768 αιτήσεις για 150 θέσεις.
Άρα θα εισαχθούν 1 στους 5,1.

Καλή επιτυχία στους υποψηφίους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 19, 2009 8:05 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Έγινε σήμερα (19/12/2009) η κλήρωση για τους φοιτητές που πρόκειται να εισαχθούν στα προγράμματα του ΕΑΠ κατά το ακαδημαϊκό έτος 2010-11. Επισυνάπτω το αρχείο με τα ονόματα των 120 πρώτων υποψηφίων που κληρώθηκαν για το μεταπτυχιακό με τίτλο «Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού», το οποίο όπως είναι γνωστό αφορά τους απόφοιτους πληροφορικής. Υπενθυμίζω ότι όσοι έχουν κληρωθεί στην κατηγορία Α εισάγονται εφόσον αποδείξουν ότι πληρούν τις προϋποθέσεις εισαγωγής, ενώ όσοι έχουν κληρωθεί στην κατηγορία Β θα καλύψουν τις κενές θέσεις που τυχόν θα παραμείνουν από την μη προσκόμιση δικαιολογητικών από τους καταταχθέντες στην κατηγορία Α.


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 05, 2010 4:55 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Απίστευτο κι’ όμως αληθινό. Σήμερα 05/03/2010 ανακοινώθηκαν οι πίνακες των φοιτητών της κατηγορίας Β οι οποίοι μπορούν να εγγραφούν στα διάφορα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά του ΕΑΠ – μεταξύ αυτών και ο πίνακας για το «Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού». Ο συγκεκριμένος πίνακας συμπεριλαμβάνει 25 ονόματα. Αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον 25 από τους 60 της κατηγορίας Α δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις εγγραφής ή δεν εξεδήλωσαν ενδιαφέρον αποστέλλοντας τα δικαιολογητικά τους.

Το απίστευτο είναι ότι είχα σειρά κατάταξης 80 και δεν είχα σκοπό να στείλω δικαιολογητικά διότι πίστευα ότι είναι αδύνατον να απορριφθούν 20 ή και περισσότεροι από τους 60 επιτυχόντες. Τελικά, με την παρότρυνση της συζύγου μου, ομολογουμένως με «μισή καρδιά», τα έβαλα σ’ ένα φάκελο και τα έστειλα. Αποτέλεσμα; Όχι μόνο εισάγομαι, αλλά εισάγονται και άλλοι 15 μετά από μένα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 09, 2010 5:04 pm   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Υπάρχει και πιο απίστευτο!!! Εγώ ήμουν σε σειρά 119, έστειλα τα δικαιολογητικά στην κυριολεξία την τελευταία μέρα, ούτε που θυμόμουν ότι πρέπει να κοιτάξουμε ξανά στις 5/3 (το είχα ξεχάσει, θεωρώντας ότι δεν είχα ελπίδες) και τυχαία το είδα χτες μόλις.

Μου κινεί την περιέργεια που τόσοι πολλοί δεν εκδήλωσαν ενδιαφέρον. Μήπως δεν είναι αξιόλογο σαν μεταπτυχιακό πρόγραμμα; Είναι ισότιμο με τα μεταπτυχιακά προγράμματα των ελληνικών ΑΕΙ; Ο όρος "Διάχυτα συστήματα υπολογισμού" τι στο περίπου περικλείει; Δεν έχω καταθέσει ακόμα τα χρήματα, και γι αυτό ρωτάω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές σπουδές σε όλους


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 09, 2010 8:04 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε diegito λίγο έως πολύ και εγώ κάπως τυχαία έκανα τα χαρτιά μου όπως ανέφερα και παραπάνω. Είμαι όμως ένα βήμα μπροστά διότι χθες έκανα την κατάθεση και σήμερα έστειλα το φαξ.

Τώρα όσον αφορά την ισοτιμία των τίτλων του ΕΑΠ, το ίδιο ισχυρίζεται ότι είναι ισότιμα με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της χώρας και θέλω να πιστεύω ότι έτσι είναι διότι εγώ είμαι και πτυχιούχος του ΕΑΠ. Το ακαδημαϊκό έτος που διανύουμε, είχα κάνει τα χαρτιά μου στο Δημοκρίτειο της Ξάνθης για μεταπτυχιακό και είχαν γίνει δεκτά. Απλά για κάποιους οικογενειακούς λόγους δεν μπόρεσα να το ξεκινήσω. Αυτό νομίζω ότι, εν μέρει, αποδεικνύει την ισοτιμία του.

Τώρα όσον αφορά το Διάχυτα Συστήματα Υπολογισμού, από τα λίγα που είμαι σε θέση να γνωρίζω, ο όρος “Ubiquitous” Computing, που σε απλή μετάφραση σημαίνει «Πανταχού παρών» Computing είναι συνώνυμος και συμπεριλαμβάνει υπολογιστικές μονάδες που βρίσκονται σε κινητά, φούρνους μικροκυμάτων και όχι μόνο, τηλεοράσεις, αυτοκίνητα κ.λπ. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά και εδώ.

Εύχομαι να το αποφασίσεις και να τα λέμε συχνότερα.

Εγώ έχω ήδη δηλώσει και τις δύο θεματικές ενότητες του πρώτου έτους, λεπτομέρειες εδώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 14, 2011 10:35 am   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:08 pm
Δημοσ.: 5
Τοποθεσια: Πειραιάς
Καλή Χρονιά σε όλους και καλή δύναμη στην προσπάθεια!

Φέτος, στη 2η κλήρωση του ΕΑΠ (http://www.eap.gr/eisagogi_2011_2012/total1.htm) έκαναν αίτηση 359 για τις 60 θέσεις, άρα εισάγεται περίπου 1 στους 6. Η κλήρωση μου έδωσε το 85, οπότε με βάση το ιστορικό του προγράμματος και εφόσον οι καταστάσεις το επιτρέψουν, υπάρχουν πιθανότητες...

Εν αναμονή των αποτελεσμάτων λοιπόν, σας εύχομαι καλή συνέχεια στην προσπάθεια.

Γιάννης


andreas έγραψε:
Σύμφωνα με τα στοιχεία που πρόσφατα ανακοίνωσε το ΕΑΠ έχουν γίνει 446 αιτήσεις για τις συνολικά 60 θέσεις που πρόκειται να προσφερθούν για το μεταπτυχιακό με τίτλο «Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού».
Άρα θα εισαχθούν 1 στους 7,4.

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό με τίτλο «Μεταπτυχιακή Εξειδ. στα Πληροφοριακά Συστήματα» έχουν γίνει 768 αιτήσεις για 150 θέσεις.
Άρα θα εισαχθούν 1 στους 5,1.

Καλή επιτυχία στους υποψηφίους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 04, 2011 2:49 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:08 pm
Δημοσ.: 5
Τοποθεσια: Πειραιάς
Ενημερώνω ότι βγήκαν σήμερα τα αποτελέσματα της κατηγορίας Β: http://www.eap.gr/eisagogi_2011_2012/Ka ... _kat_B.xls


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 04, 2011 4:02 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
johnaspr έγραψε:
Ενημερώνω ότι βγήκαν σήμερα τα αποτελέσματα της κατηγορίας Β: http://www.eap.gr/eisagogi_2011_2012/Ka ... _kat_B.xls

Γιάννη welcome to the family.

Βλέπω ότι έχουν πάρει και Νο 114. Απ’ ότι αντιλαμβάνομαι θα καλέσουν και από την Κατηγορία Γ – όπως και πέρσι. Άντε πέρσι η κρίση ήρθε λίγο απότομα κα ίσως κάποιοι να αιφνιδιάστηκαν. Φέτος πάλι τα ίδια. Αναρωτιέμαι αν ο κόσμος κάνει αιτήσεις για πλάκα ή πραγματικά κάτι του συμβαίνει. Σε κάθε περίπτωση ήταν καλό για σένα. Συγχαρητήρια για την επιλογή σου και καλό κουράγιο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 11, 2011 9:45 am   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:08 pm
Δημοσ.: 5
Τοποθεσια: Πειραιάς
andreas έγραψε:
Γιάννη welcome to the family.

Βλέπω ότι έχουν πάρει και Νο 114. Απ’ ότι αντιλαμβάνομαι θα καλέσουν και από την Κατηγορία Γ – όπως και πέρσι. Άντε πέρσι η κρίση ήρθε λίγο απότομα κα ίσως κάποιοι να αιφνιδιάστηκαν. Φέτος πάλι τα ίδια. Αναρωτιέμαι αν ο κόσμος κάνει αιτήσεις για πλάκα ή πραγματικά κάτι του συμβαίνει. Σε κάθε περίπτωση ήταν καλό για σένα. Συγχαρητήρια για την επιλογή σου και καλό κουράγιο.


Σ' ευχαριστώ Ανδρέα, καλώς σας βρήκα.
Πράγματι, το να φτάνει η επιλογή υποψηφίων σε τόσο βάθος είναι περίεργο. Υποθέτω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αντιμετωπίζει διάφορες δυσκολίες (οικογενειακές, οικονομικές κλπ) και λόγω του ότι επιθυμει πολύ να παρακολουθήσει το πρόγραμμα, υποβάλλει αίτηση, με την ελπίδα ότι εάν κληρωθεί θα καταφέρει να το ξεκινήσει. Αφήνει σε δεύτερο χρόνο την εκτίμηση του εάν είναι δυνατό να το κάνει ή όχι, οπότε τότε πολλοί είναι αυτοί που διαπιστώνουν με χαρτί και με μολύβι ότι τελικά δε τους βγαίνει (χρόνος, οικονομικά, προβλήματα υγείας, άλλες υποχρεώσεις). Με την αίτηση δηλαδή εκφράζεται η επιθυμία, η δυνατότητα εκπλήρωσης της οποίας εξετάζεται αργότερα.

Καλή αρχή λοιπόν σ' εμάς τους νεότερους και καλή δύναμη προς όλους εσάς που χαράζετε το δρόμο!


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 15 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009