Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 2:41 pm

ΠΛΗ 42 Ειδικά Θέματα Τεχνολογίας Λογισμικού

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:52 pm   

Εγγραφη: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:28 pm
Δημοσ.: 5
Διδακτικό Υλικό:

Τυπικές Προδιαγραφές
Εγκυροποίηση Λογισμικού
Διαχείριση και Ποιότητα Λογισμικού

Έκτος από τα παραπάνω η ενότητα εμβαθύνει ακόμα και σε θέματα διαχείρισης έργου και ανθρώπινου δυναμικού, κοστολόγησης, χρονοπρογραμματισμού, αξιολόγηση λογισμικού, αλγεβρικές προδιαγραφές, petri nets και μέτρηση πολυπλοκότητας.

Η ΠΛΗ 42 έχει 4 εργασίες οι οποίες χωρίζονται στα δύο (συνολικά 8 υποεργασίες).

Έχει υποστήριξη από καλογραμμένα ΕΔΥ (Εναλλακτικό Διδακτικό Υλικό), Webcasts, παρουσιάσεις στις ΟΣΣ οι οποίες είναι απίστευτα βοηθητικές και ενεργό forum όπου συμμετέχουν όλοι οι καθηγητές.

Οι εργασίες σε γενικά πλαίσια δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες και στις τελικές εξετάσεις (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) δεν υπάρχουν εκπλήξεις. Πέφτουν θέματα τα οποία έχεις δουλέψει στις εργασίες. Τέλος, ο καθηγητής ο οποίος είχαμε φέτος στον Πειραιά ήταν εξαιρετικός.

Η ΠΛΗ 42 θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να κάνει ένα φοιτητής.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι αφού αναφερόμαστε σε ενότητες επιλογής καλό θα ήταν να αναρτούμε και υλικό όπως εργασίες, θέματα τελικών κλπ. τα οποία θα βοηθήσουν σημαντικά τους φοιτητές στην επιλογή της ενότητας. Θυμάμαι ότι εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω υλικό από τις ενότητες του τέταρτου έτους.

Ανδρέα τι προτείνεις;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 11, 2009 2:46 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
alexandra έγραψε:
...
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι αφού αναφερόμαστε σε ενότητες επιλογής καλό θα ήταν να αναρτούμε και υλικό όπως εργασίες, θέματα τελικών κλπ. τα οποία θα βοηθήσουν σημαντικά τους φοιτητές στην επιλογή της ενότητας. Θυμάμαι ότι εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω υλικό από τις ενότητες του τέταρτου έτους.

Ανδρέα τι προτείνεις;


Αλεξάνδρα δεν έχω καμία αντίρρηση για το ανέβασμα οποιασδήποτε πληροφορίας και υλικού που θα ενδιέφερε τους πτυχιούχους, πολύ δε περισσότερο θα έκανε πιο εύκολη την ζωή των φοιτητών. Αρκεί να μην πρόκειται για υλικό που μπορεί να εγείρει θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας, και άλλα τέτοια, που και σωστό δεν είναι άλλα μπορεί να μας βάλει και σε μπελάδες.

Όπως και εσύ πολύ σωστά ανέφερες, όλοι είχαμε προβλήματα στον εντοπισμό υλικού σε αρκετές φάσης των σπουδών μας. Ως εκ τούτου ας βοηθήσουμε τους μέχρι χθες συμφοιτητές μας με όποιον τρόπο μπορούμε.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να επαναλάβω ότι Θέμα στις υπάρχουσες συζητήσεις μπορεί να ανοίξει ο οποιοσδήποτε. Όσον αφορά την δημιουργία συζητήσεων, είμαι στην διάθεση του κάθε μέλους να ανοίξω την όποια συζήτηση μου ζητηθεί προκειμένου να δημιουργηθούν σ’ αυτή θέματα από τα υπόλοιπα μέλη.

Τέλος, το γεγονός ότι εγώ δημιούργησα αυτό το site, δεν σημαίνει ότι είναι δική μου ιδιοκτησία και κάνω ότι θέλω. Όπως κάθε forum, έτσι και αυτό, είναι ένας χώρος δημόσιας συζήτησης, με σκοπό την βοήθεια, πληροφόρηση και ελεύθερη έκφραση του καθενός – μέχρι το σημείο που δεν είναι θίγεται η αξιοπρέπεια ή προσωπικότητα κάπου άλλου.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:22 pm   

Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:12 pm
Δημοσ.: 10
@Αλεξάνδρα - αν έχεις κάποιο υλικό σχετικά με την 42 που θα βοηθήσει να αποφασίσουμε για την επιλογή του μαθήματος, καλό θα ήταν να το ανεβάσεις...

φιλικά
Κωνσταντίνος


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009