Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 3:49 pm

ΠΛΗ23, ΠΛΗ35 & ΠΛΗ40

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 05, 2009 4:34 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Οι θεματικές ενότητες επιλογής, αυτές δηλαδή του τετάρτου έτους, είναι ένα σοβαρό δίλημμα και οι όποιες αποφάσεις μπορεί να επηρεάσουν τόσο την βαθμολογία όσο και την ψυχολογία του φοιτητή, δεδομένου ότι η επιλογή είναι δική του και δεν του επέβαλε κανείς να παρακολουθήσει την όποια Θεματική Ενότητα.

Εγώ προσωπικά επέλεξα τις παρακάτω, τις οποίες και θα επιχειρήσω να σχολιάσω στη συνέχεια:
    ΠΛΗ23 – «Τηλεματική, Διαδίκτυα και Κοινωνία»
    ΠΛΗ35 – «Προστασία και Ασφάλεια Συστημάτων Υπολογιστών» και
    ΠΛΗ40 – «Πρακτική Εξάσκηση σε θέματα Λογισμικού»

ΠΛΗ23
Πιστεύω ότι είναι μία από τις πλέον σύγχρονες και ενδιαφέρουσες ΘΕ που έχει να προσφέρει το πρόγραμμα σπουδών ΠΛΗ. Πλούσιο περιεχόμενο γύρω από την κινητή τηλεφωνία και το διαδίκτυο, χωρίς ιδιαίτερη εμβάθυνση και πολλά μαθηματικά. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην δημιουργία ιστοσελίδων και διαδικτυακών μικροεφαρμογών (HTML, PHP, XML κ.λπ.). Ειδικά εάν πρόκειται να την παρακολουθήσετε στην Θεσσαλονίκη με τον κ. Κωστόπουλο, ο οποίος εδώ και χρόνια είναι ο default ΣΕΠ, την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

ΠΛΗ35
Η ΠΛΗ35, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για όλους τους υπόλοιπους, για μένα προσωπικά ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση στα πέντε χρόνια των σπουδών μου στο ΕΑΠ. Ως θέμα, πίστευα και πιστεύω ότι είναι σύγχρονο και ενδιαφέρον. Ως απόδειξη αυτού επικαλούμε τα πέντε σχετικά βιβλία που έχω επιλέξει και αγοράσει από την ξενόγλωσση βιβλιογραφία και δύο από την ελληνόγλωσση βιβλιογραφία για μελέτη μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου. Ο τρόπος όμως με τον οποίο υλοποιείται η συγκεκριμένη ΘΕ ενότητα, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι μάλλον απαράδεκτος. Πολύ δε περισσότερο ο τρόπος και τα κριτήρια βαθμολόγησης των εργασιών.

Θα μου επιτρέψετε όμως να μην μπω σε λεπτομέρειες, διότι θα πρέπει να αναφερθώ σε συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα και δεν θα το ήθελα.

Εν τούτοις, η συγκεκριμένη ΘΕ έχει πολύ καλά στατιστικά τα οποία και διαφημίζονται δεόντως στο site της ΘΕ στη διεύθυνση http://www.cis.aueb.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=71.
    Τελικές εξετάσεις 2007-8: πέρασαν 57 από τους 59 ενώ από τους δύο, που πήγαν στις επαναληπτικές, κόπηκε ο ένας.
    Τελικές εξετάσεις 2008-9: πέρασαν 52 από τους 55 που προσήλθαν στην πρώτη εξέταση.
Ως εκ τούτου, είναι μία μία θεματική ενότητα που θα την συνιστούσα σε κάποιον που το μόνο που αποζητά είναι να πιάσει την βάση και να συμπληρώσει το σύνολο των απαιτούμενων ΘΕ για την λήψη του πτυχίου του, χωρίς να τον απασχολούν πολύ τα υπόλοιπα.

ΠΛΗ40
Η ΠΛΗ40, όπως είναι γνωστό, αφορά την εκπόνηση Πτυχιακής Εργασίας και την προσωπική μου άποψη μπορείτε να την διαβάσετε στο http://eap.akweb.gr/bb/viewtopic.php?f=5&t=2 - σχετικό δημοσίευμά μου στην συζήτηση "Πτυχιακή Εργασία – Ναι ή Όχι;".


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:33 pm   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:11 pm
Δημοσ.: 5
Συνονόματε θα έρθω στην αντίπερα όχθη καθώς η ΠΛΗ35 είναι η πλέον σύγχρονη και επίκαιρη ενότητα της πληροφορικής ειδικά την τελευταία 10ετία

Το πράγμα είναι απλό και θέλει διπλωματία, η ασφάλεια είναι αυτό που πουλάμε σήμερα στην πληροφορική και βγάζουμε κανένα €ουλάκι

Το θέμα είναι να μάθεις να το πουλάς σωστά και όχι να μάθεις πώς κατασκευάζεται το μηχάνημα

Ένας πωλητής αυτοκινήτων πουλάει σε καλή τιμή με καλό κέρδος και ας μην γνωρίζει πώς να τα κατασκευάζει … 


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:58 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε και συνονόματε Ανδρέα δεν νομίζω ότι είμαστε σε αντίθετες όχθες. Κάθε άλλο. Νομίζω ότι λέμε ακριβώς τα ίδια πράγματα. Ίσως κάτι δεν είπα καλά ή ίσως κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Μεταξύ άλλων γράφω «… Ως θέμα, πίστευα και πιστεύω ότι είναι σύγχρονο και ενδιαφέρον. Ως απόδειξη αυτού επικαλούμε τα πέντε σχετικά βιβλία που έχω επιλέξει και αγοράσει από την ξενόγλωσση βιβλιογραφία και δύο από την ελληνόγλωσση βιβλιογραφία για μελέτη μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου …».

Άρα δεν γεννάται θέμα διαφωνίας. Εξάλλου, εάν θυμάσαι πέρσι τέτοια εποχή, εγώ ήμουν αυτός που έκανα προπαγάνδα προκειμένου να μαζευτούμε και να γίνει τμήμα στην Θεσσαλονίκη – διότι πρόπερσι, απ’ ότι ξέρω, δεν συμπληρώθηκε τμήμα.

Δηλώνω λοιπόν, ξεκάθαρα και προς αποφυγή παρανοήσεων, ότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και σύγχρονο. Αυτό που μ’ απογοήτευσε ήταν ο τρόπος που γίνεται / διδάσκετai η ΘΕ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 5:36 pm   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 08, 2009 4:11 pm
Δημοσ.: 5
Ανδρίκο μου εσύ καλά τα λες αλλά αν λέμε τα ίδια δεν θα γίνει συζήτηση ;)
Κατάλαβα τι λες και δεν υπάρχει λόγος να αναφέρουμε λεπτομέρειες, άλλωστε μαζί τα ζήσαμε φέτος

Το κακό με την ενότητα είναι ότι δεν υπάρχει ορθή αξιολόγηση και αυτό διότι δεν υπάρχει αρκετή γνώση πάνω στο θέμα από την άλλη πλευρά (απλά σου ανοίγουν τα μάτια για να δεις λίγο παραπέρα), άλλωστε το βλέπουν περισσότερο από την πλευρά της οικονομίας παρά της τεχνολογίας

Η ασφάλεια έχει πολλές λεπτομέρειες και ιδιαιτερότητες που είναι άγνωστες και αυτό είναι το καλό τις υπόθεσης για εμάς του κλάδου είναι ο τομέας που εξελίσσετε τα τελευταία χρόνια (όχι antivirus όχι firewall όχι crypto όχι το ένα όχι το άλλο φυσική ασφάλεια κλπ κλπ)

Ένας που θέλει παραπάνω πράγματα τα ψάχνει μόνος του όπως όλα άλλωστε στην πληροφορική (γιατί από τις άλλες ενότητες ήσουν ικανοποιημένος;) ή αν ήσουν σε συμβατικό πανεπιστήμιο θα μάθαινες παραπάνω;

Κανένα πανεπιστήμιο δεν διδάσκει όλα όσα αφορούν ένα θέμα, αυτό μπορεί να το εξελίξει ο καθένας μόνος του κάνοντας π.χ. μία πτυχιακή εργασία και πάλη δεν θα τα βρεις όλα και αν τα βρεις θα γίνεις doctor και θα πάρεις και κανένα Nobel ειρήνης :lol: (άσε γεράσαμε για αυτά)

Ασχολούμαι με ασφάλεια πάνω από 12 χρόνια (1996) και με κρυπτογραφία τα τελευταία 9 χρόνια (2000) και θαρρείς πώς από το ΕΑΠ έμαθα κάτι παραπάνω; Ή μήπως από προγραμματισμό έμαθα κάτι παραπάνω, που ασχολούμαι από το 1984 (όχι basic όχι fortran όχι cobol , dbase, clipper, c, c++, pascal, Delphi, (tasm, masm) asm Z80, 8085, 8086, AVR, smartcard programming, driver programming , java, mava, lava κλπ κλπ); Τα δύο τελευταία περιλαμβάνουν ότι scripto-ειδές υπάρχει :lol:

όλες οι ΘΕ είναι το ίδιο απλά σε άλλες μπορείς να πάρεις 10 και σε αυτήν το πολύ να πάρεις 8 :roll: καλά είναι δεν σε ρίχνουν και πολύ
φαντάζεσαι να έχεις 10 ασφάλεια και να σε πάρουν σε μία εταιρεία για σύμβουλο και να μήν ξέρεις τήν τύφλα σου; τουλάχιστον με 8 είναι καλημένοι και στο ΕΑΠ ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009